Klasyfikacja Nicejska – co musisz wiedzieć przed zgłoszeniem znaku towarowego.

Jeśli chcesz zgłosić swój znak towarowy, czy to w polskim Urzędzie, czy w unijnym musisz wiedzieć co to jest Klasyfikacja Nicejska (pełna nazwa to Międzynarodowa Klasyfikacja Towarów i Usług do Rejestracji Znaków Towarowych). Bez podstawowej wiedzy o w/w klasyfikacji nie będziesz w stanie przygotować prawidłowego wykazu towarów i usług, wymaganego przy każdym zgłoszeniu znaku towarowego.

Klasyfikacja ta została ustanowiona na podstawie międzynarodowego porozumienia zawartego w Nicei (stąd nazwa „Klasyfikacja Nicejska”). Zawarcie w/w porozumienia miało miejsce w 1957 roku. Polska jest członkiem Klasyfikacji nicejskiej od 1976 roku.

Warto wiedzieć, iż co jakiś czas Klasyfikacja ta jest zmieniana. Oczywiście nie są to gruntowne przeróbki, raczej przesunięcie pewnych terminów między klasami, albo dodanie do niej nowych produktów bądź usług. Jednak ogólna systematyka klasyfikacji nie ulega zmianom.

Głównym celem Klasyfikacji Nicejskiej jest uproszczenie procesu rejestracji znaków towarowych, zwłaszcza w kontekście międzynarodowym. Klasyfikacja nicejska składa się z 45 klas:

Klasy 1–34
obejmują towary
Klasy 35–45 obejmują usługi

Zawsze przy zgłoszeniu znaku towarowego musisz wskazać towary, bądź usługi dla jakich będziesz używał swojego znaku. Te towary i usługi, posegregowane według odpowiednich klas stanowią wykaz towarów i usług.
W przypadku papierowego zgłoszenia, konieczne jest wskazanie towarów/usług w formularzu lub – w przypadku większej ilości towarów/usług – dołączenie oddzielnego załącznika do formularza zgłoszeniowego w wypisanymi towarami/usługami podzielonymi na klasy. W przypadku zgłoszeń dokonywanych online, wkleja się odpowiedni wykaz w stosownym miejscu formularza online.

Poniżej znajdziesz zestawienie klas wraz z ich nagłówkami. Nagłówki te wskazują jakie grupy towarów i usług znajdują się w poszczególnych klasach.

Klasa 1

Produkty chemiczne przeznaczone dla przemysłu, nauki, fotografii jak również rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa; Żywice syntetyczne w stanie surowym, tworzywa sztuczne w stanie surowym; Mieszanki gaśnicze i przeciwpożarowe; Preparaty do hartowania i lutowania; Substancje do garbowania skór zwierzęcych; Kleje i preparaty klejące przeznaczone dla przemysłu; Kity i inne pasty do wypełniania; Kompost, nawozy; Preparaty biologiczne do użytku w przemyśle i nauce.

Klasa 2

Farby, pokosty, lakiery; Środki zapobiegające korozji i zabezpieczające drewno; Koloranty, barwniki; Tusze do drukowania, znakowania i rytowania; Żywice naturalne w stanie surowym; Metale w postaci folii i proszku do użytku w malowaniu, dekorowaniu, drukowaniu i sztuce.

Klasa 3

Kosmetyki nielecznicze i preparaty toaletowe; Nielecznicze środki do czyszczenia zębów; Produkty perfumeryjne, olejki eteryczne; Środki wybielające i inne substancje stosowane w praniu; Środki do czyszczenia, polerowania, szorowania i ścierania.

Klasa 4

Oleje i smary przemysłowe, wosk; Smary; Mieszaniny pochłaniające kurz, nawilżające i wiążące; Paliwa (również benzyna) i materiały oświetleniowe; Świece i knoty do oświetlenia.

Klasa 5

Produkty farmaceutyczne, preparaty medyczne i weterynaryjne; Środki sanitarne do celów medycznych; Dietetyczna żywność i substancje dostosowane do użytku leczniczego lub weterynaryjnego, żywność dla niemowląt; Suplementy diety dla ludzi i zwierząt; Plastry, materiały opatrunkowe; Materiały do plombowania zębów, woski dentystyczne; Środki odkażające; Środki do tępienia szkodników; Fungicydy, herbicydy.

Klasa 6

Metale nieszlachetne i ich stopy, rudy; Materiały metalowe do celów budowlanych; Przenośne metalowe konstrukcje budowlane; Przewody nieelektryczne i druty z metali nieszlachetnych; Drobne wyroby metalowe; Pojemniki metalowe do przechowywania lub transportu; Kasy pancerne.

Klasa 7

Maszyny, obrabiarki, narzędzia napędzane silnikowo; Silniki (z wyjątkiem stosowanych w pojazdach lądowych); Mechanizmy sprzęgania i napędu (z wyjątkiem stosowanych do pojazdów lądowych); Narzędzia rolnicze, inne niż narzędzia ręczne; Inkubatory do jaj; Automaty sprzedające.

Klasa 8

Narzędzia i przyrządy ręczne (o napędzie ręcznym); Sztućce; Broń boczna, z wyjątkiem broni palnej; Ostrza (maszynki do golenia).

Klasa 9

Urządzenia i przyrządy naukowe, badawcze, nawigacyjne, geodezyjne, fotograficzne, kinematograficzne, audiowizualne, optyczne, wagowe, pomiarowe, sygnalizacyjne, testujące, kontrolne, do wykrywania, ratowania życia i do celów dydaktycznych; Urządzenia i przyrządy do przewodzenia, przełączania, przekształcania, gromadzenia, sterowania i regulacji energii elektrycznej; Urządzenia i przyrządy do nagrywania, transmisji, reprodukcji lub przetwarzania dźwięku, obrazu lub danych; Nagrane media i media do pobrania, oprogramowanie komputerowe, czyste cyfrowe lub analogowe media do nagrywania i przechowywania danych; Mechanizmy do urządzeń uruchamianych przez wrzucenie monety; Kasy rejestrujące, urządzenia liczące; Komputery i peryferyjne urządzenia komputerowe; Skafandry dla nurków, maski do nurkowania, zatyczki do uszu do nurkowania, zaciski do nosa dla nurków i pływaków, rękawice dla nurków, aparaty tlenowe do pływania podwodnego; Urządzenia do gaszenia ognia.

Klasa 10

Urządzenia i przyrządy chirurgiczne, medyczne, stomatologiczne i weterynaryjne; Protezy kończyn, oczu i zębów; Artykuły ortopedyczne; Materiały do zszywania stosowane w chirurgii; Urządzenia terapeutyczne i pomocnicze dostosowane do osób z niepełnosprawnością; Urządzenia do masażu; Urządzenia, przyrządy i artykuły do opieki nad niemowlętami; Urządzenia, przyrządy i artykuły związane z aktywnością seksualną.

Klasa 11

Urządzenia i instalacje do oświetlania, ogrzewania, chłodzenia, wytwarzania pary, gotowania, suszenia, wentylacji, zaopatrzenia w wodę oraz do celów sanitarnych.

Klasa 12

Pojazdy; Urządzenia służące do poruszania się na lądzie, w powietrzu lub wodzie.

Klasa 13

Broń palna; Amunicja i pociski; Materiały wybuchowe; Sztuczne ognie.

Klasa 14

Metale szlachetne i ich stopy; Wyroby jubilerskie, kamienie szlachetne i półszlachetne; Przyrządy zegarmistrzowskie i chronometryczne.

Klasa 15

Instrumenty muzyczne; Statywy do nut i stojaki do instrumentów muzycznych; Batuty dyrygenckie.

Klasa 16

Papier i karton; Druki; Materiały introligatorskie; Fotografie; Artykuły piśmienne i biurowe, z wyjątkiem mebli; Kleje do celów biurowych lub domowych; Materiały do rysowania i materiały dla artystów; Pędzle do malowania; Materiały szkoleniowe i dydaktyczne; Arkusze, folie i torby z tworzyw sztucznych do owijania i pakowania; Czcionki drukarskie, matryce do druku ręcznego.

Klasa 17

Nieprzetworzone i półprzetworzone kauczuk, gutaperka, guma, azbest, mika i imitacje tych materiałów; Tworzywa sztuczne i żywice w wytłoczonej formie do użytku w produkcji; Materiały uszczelniające, wypełniające i izolacyjne; Elastyczne rury, rurki i przewody giętkie, niemetalowe.

Klasa 18

Skóra i imitacje skóry; Skóry zwierzęce; Walizki i torby; Parasolki i parasole; Laski; Bicze, uprzęże i wyroby rymarskie; Obroże, smycze i ubrania dla zwierząt.

Klasa 19

Materiały, niemetalowe, do użytku w budownictwie; Rury sztywne, niemetalowe, do użytku w budownictwie; Asfalt, smoła i bitumy; Budynki przenośne, niemetalowe; Pomniki niemetalowe.

Klasa 20

Meble, lustra, ramki obrazów; Pojemniki, niemetalowe, do przechowywania lub transportu; Nieprzetworzone lub półprzetworzone kość, róg, fiszbin lub macica perłowa; Muszle; Pianka morska; Żółty bursztyn.

Klasa 21

Przybory oraz pojemniki kuchenne i gospodarstwa domowego; Przybory kuchenne i zastawa stołowa z wyjątkiem widelców, noży i łyżek; Grzebienie i gąbki; Pędzle (z wyjątkiem pędzli malarskich); Materiały do wytwarzania pędzli; Sprzęt do czyszczenia; Nieprzetworzone lub półprzetworzone szkło, z wyjątkiem szkła stosowanego w budownictwie; Wyroby szklane, porcelanowe i ceramiczne.

Klasa 22

Liny i sznury; Sieci; Namioty i plandeki; Markizy z materiałów tekstylnych lub syntetycznych; Żagle; Torby do transportu i przechowywania materiałów luzem; Materiały na obicia, do wyściełania i wypełniania, z wyjątkiem papieru, tektury, gumy lub tworzyw sztucznych; Nieprzetworzone tekstylne materiały włókiennicze i ich zamienniki.

Klasa 23

Przędza i nici dla włókiennictwa.

Klasa 24

Tekstylia i imitacje tekstyliów; Bielizna stołowa i pościelowa; Zasłony z materiałów tekstylnych lub tworzyw sztucznych.

Klasa 25

Odzież, obuwie, nakrycia głowy.

Klasa 26

Koronki, sploty i hafty oraz wstążki i kokardy pasmanteryjne; Guziki, haczyki i oczka, szpilki i igły; Sztuczne kwiaty; Ozdoby do włosów; Sztuczne włosy.

Klasa 27

Dywany, chodniki (kilimy), maty i słomianki, linoleum i inne materiały do pokrywania podłóg; Draperie ścienne, nietekstylne.

Klasa 28

Gry, zabawki i przedmioty do zabawy; Sprzęt do gier wideo; Artykuły gimnastyczne i sportowe; Ozdoby choinkowe.

Klasa 29

Mięso, ryby, drób, dziczyzna; Ekstrakty mięsne; Konserwowane, mrożone, suszone i gotowane owoce i warzywa; Galaretki, dżemy, kompoty; Jaja; Mleko, ser, masło, jogurt i inne produkty mleczne; Oleje i tłuszcze jadalne.

Klasa 30

Kawa, herbata, kakao i ich substytuty; Ryż, makaron i kluski; Tapioka i sago; Mąka i produkty zbożowe; Chleb, wyroby cukiernicze i słodycze; Czekolada; Lody, sorbety i inne jadalne lody; Cukier, miód, melasa (syropy); Drożdże, proszek do pieczenia; Sól, przyprawy, przyprawy korzenne, zioła suszone; Ocet, sosy i inne przyprawy; Lód [zamrożona woda].

Klasa 31

Surowe i nieprzetworzone produkty rolne, ogrodnicze, leśne i z zakresu akwakultury; Surowe i nieprzetworzone ziarna i nasiona; Świeże owoce i warzywa, świeże zioła; Naturalne rośliny i kwiaty; Cebulki, rozsady i nasiona do sadzenia; Żywe zwierzęta; Żywność i napoje dla zwierząt; Słód.

Klasa 32

Piwo; Napoje bezalkoholowe; Wody mineralne i gazowane; Napoje owocowe i soki owocowe; Syropy i inne preparaty do produkcji napojów bezalkoholowych.

Klasa 33

Napoje alkoholowe, z wyjątkiem piwa; Preparaty alkoholowe do sporządzania napojów.

Klasa 34

Tytoń i substytuty tytoniu; Papierosy i cygara; Papierosy elektroniczne i rozpylacze doustne dla palaczy; Przybory dla palaczy; Zapałki.

Klasa 35

Reklama; Zarządzanie, organizacja i administrowanie działalności gospodarczej; Prace biurowe.

Klasa 36

Usługi finansowe, monetarne i bankowe; Usługi ubezpieczeniowe; Usługi w zakresie nieruchomości.

Klasa 37

Usługi budowlane; Usługi instalacyjne i naprawcze; Prace wydobywcze, odwierty ropy naftowej i gazu.

Klasa 38

Usługi telekomunikacyjne.

Klasa 39

Transport; Pakowanie i składowanie towarów; Organizowanie podróży.

Klasa 40

Obróbka materiałów; Recykling odpadów i śmieci; Oczyszczanie powietrza i oczyszczanie wody; Drukowanie; Konserwowanie napojów i żywności.

Klasa 41

Nauczanie; Kształcenie; Rozrywka; Działalność sportowa i kulturalna.

Klasa 42

Naukowe i techniczne usługi i badania oraz ich projektowanie; Analiza przemysłowa, badania przemysłowe i usługi w zakresie projektowania przemysłowego; Usługi kontroli jakości i uwierzytelniania; Projektowanie i rozwój komputerowego sprzętu i oprogramowania.

Klasa 43

Usługi zaopatrzenia w żywność i napoje; Tymczasowe zakwaterowanie.

Klasa 44

Usługi medyczne; Usługi weterynaryjne; Usługi w zakresie higieny i urody dla ludzi i zwierząt; Usługi w zakresie rolnictwa, akwakultury, ogrodnictwa i leśnictwa.

Klasa 45

Usługi prawne; Usługi w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony osób i mienia.

Scroll to Top