W branży meblarskiej, estetyka oraz funkcjonalność odgrywają kluczową rolę. Producenci mebli nieustannie prześcigają się w tworzeniu unikalnych, atrakcyjnych i wygodnych produktów, wyróżniających się na tle konkurencji, która w Polsce jest całkiem spora.
Aby zabezpieczyć swoje innowacje i bezpiecznie czerpać korzyści z inwestycji w rozwój nowych projektów, niezbędna jest skuteczna ochrona praw własności przemysłowej, w szczególności wzorów przemysłowych.
W niniejszym artykule przedstawię Ci znaczenie ochrony praw własności przemysłowej dla branży meblarskiej oraz zwrócę uwagę na negatywne konsekwencje braku ochrony praw do zewnętrznego wyglądu mebli.
Wzory przemysłowe w branży meblarskiej.
Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest wzór przemysłowy, jak się go zgłasza i ile kosztuje, to zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu:
Zobacz także: Co to jest wzór przemysłowy?
Jeśli już zapoznałeś się z w/w artykułem to zapewne wiesz, że wzór przemysłowy chroni wszelkie aspekty zewnętrznego wyglądu produktu, takie jak kształt, kolor, faktura, materiały oraz dekoracyjne detale. Przyjrzyjmy się na dwóch przykładach co to oznacza w praktyce:
Przykład 1
Popatrz na poniższy wzór przemysłowy kanapy o numerze 000076807-0002. Co widać na tych zdjęciach? Otóż dokładny kształt kanapy (widać wszystkie jej strony, z wyjątkiem spodu), kształt oparcia, siedziska, boków, ozdobne nóżki, kolor materiału i jego wzór oraz ozdobne nity. Te wszystkie elementy są chronione właśnie tym wzorem, ale uwaga – one są chronione łącznie. Czyli jeśli stworzysz kanapę, o zupełnie innym kształcie ale w kolorze czerwonym, to będzie ok – bez wątpienia nie naruszysz poniższego wzoru. Ale jak zmienisz tylko nóżki – zrobisz czarne proste nóżki – to już niewątpliwie ten wzór naruszysz. Pytanie, co jeśli zrobisz identyczną kanapę w identyczny wzór tkaniny (zakładając, że ten wzór tkaniny nie jest zastrzeżony jako znak towarowy) ale zieloną? W mojej ocenie, zielona kanapa nie naruszy poniższego wzoru, bo kolor czerwony jest w nim istotny. Zmiana koloru na zielony, całkowicie odmieni charakter i ogólny odbiór tej kanapy – z „drapieżnej”, stanie się wręcz relaksacyjną. A co jak zmienisz kolor na różowy, albo pomarańczowy? Według mnie naruszysz ten wzór, ponieważ te kolory wywołują podobne wrażenie do koloru czerwonego i przez to są do niego bardziej podobne, przynajmniej bardziej, niż kolor zielony. Ale to moje zdanie, ew. sąd oceniający te różnice może mieć inne zdanie ale o tym, już w innym wpisie.
Przykład 2
A teraz przyjrzyjmy się temu wzorowi kanapy o numerze 000042601-0007. Pewnie zauważyłeś, że pojawiają się w niej przerywane linie kreskowe. To są elementy wyłączone z ochrony. W tym przypadku będzie to grubość siedziska, nóżki , przeszycia – te elementy nie mają w tym wzorze żadnego znaczenia. Kanapa nie ma też żadnego koloru, ani wzoru materiału. Wyraźnie za to widać kształt i poszczególne elementy oparcia oraz boków kanapy – to są te elementy, które są chronione tym właśnie wzorem. Jeśli je skopiujesz w swojej kanapie, bez względu na to jaki dasz kolor, czy wzór materiału, naruszysz ten wzór, bo ta kanapa jest chroniona niezależnie od koloru.
Aby nie naruszyć tego wzoru kanapy musiałbyś całkowicie zmienić kształt oparcia oraz boków kanapy, a jak to zrobisz, to Twoja kanapa będzie całkowicie inna od tej. Porównując zatem, tez wzór kanapy do poprzedniego, ten jest zdecydowanie lepszy, bo znacznie trudniej jest skopiować jego cechy wyróżniające i jednocześnie go nie naruszyć.
Prawna ochrona wyglądu mebli to szereg korzyści dla ich producentów.
Jak wynika z powyższych przykładów, w zależności od tego, jak przygotujesz wizualizację swoich mebli do wzoru, wzór mniej lub bardziej zabezpieczy je przed ich kopiowaniem przez Twoich konkurentów. Rejestracja wzoru przemysłowego daje jego właścicielowi WYŁĄCZNOŚĆ na korzystanie z niego na terenie całego kraju – w przypadku krajowego wzoru przemysłowego, albo na terenie całej Unii Europejskiej – w przypadku wzoru wspólnotowego.
Dzięki uzyskaniu rejestracji będziesz miał pewność, że Twoja praca i inwestycje są chronione przed nieuczciwą konkurencją. W przypadku naruszenia twoich wzorów, będziesz miał możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko naruszycielom oraz zmuszenia ich do zaprzestania kopiowania Twoich unikalnych mebli.
Dysponując świadectwem rejestracji wzoru wspólnotowego będziesz mógł nie tylko zakazywać konkurentom sprzedaży mebli identycznych lub zbliżonych to Twojego wzoru, ale także będziesz mógł żądać zapłaty odszkodowania za szkody spowodowane nieuprawnionym korzystaniem z Twojego wzoru. Będziesz mógł zastosować różne metody wyegzekwowania prawa do Twojego wzoru, zarówno listy ostrzegawcze, jak również działania sądowe. Dla naruszyciela niewątpliwie najdotkliwszym będzie postanowienie o zabezpieczeniu Twoich roszczeń, na podstawie którego komornik znienacka pojawia się w magazynie lub na hali produkcyjnej Twojego konkurenta i zajmie wszystkie egzemplarze imitacji Twojego wzoru.
Wzory przemysłowe są zatem niewątpliwie jednym z najskuteczniejszych narzędzi ochrony kreatywnego dorobku Twojej firmy, więc warto wdrożyć je jak najszybciej!
Brak rejestracji mebli jako wzorów przemysłowych może przynieść istotne szkody Twojej firmie.
Brak ochrony wyglądu nowych mebli przez wzory przemysłowe może z kolei prowadzić do licznych negatywnych konsekwencji dla producentów mebli. Przykładowo:
- Jednym z najbardziej oczywistych skutków braku ochrony praw do wyglądu mebli są straty finansowe wynikające z kopiowania i sprzedaży nielegalnych kopii przez konkurencję. Bez wyłącznych praw do wzorów, producenci mogą tracić dochody na rzecz firm, które nie poniosły kosztów związanych z projektowaniem i rozwojem produktu, dzięki czemu mogą sprzedawać „Twoją kanapę” po znacznie niższej cenie. W efekcie Twoi odbiorcy kupią tańszy produkt konkurencji, bo i tak będą one identyczne.
- Niechronione meble mogą być łatwo kopiowane przez inne firmy, co prowadzi do zmniejszenia unikalności oferty producenta-twórcy unikatowych mebli. W dłuższej perspektywie, może to prowadzić do utraty renomy i zaufania klientów, którzy szukają oryginalnych i wysokiej jakości produktów. Nie masz bowiem żadnego wpływu na jakość produktów produkowanych przez Twoją konkurencję. Jeśli ta zacznie kopiować Twoje rozpoznawalne meble, ale w znacznie gorszej jakości, ich nabywcy będą przenosić te negatywne skojarzenia z kiepskimi kopiami na Twoje oryginalne produkty. W konsekwencji, renoma Twoich produktów spadnie i stracisz odbiorców.
- W przypadku kopiowania wyglądu mebli, producenci, którzy nie zarejestrowali swoich mebli jako wzorów przemysłowych, mają ograniczone możliwości dochodzenia roszczeń prawnych. Rejestracja wzorów przemysłowych daje podstawę do podejmowania szybkich i skutecznych działań prawnych przeciwko naruszycielom, bez konieczności wykazywania w pismach prawnych dodatkowych okoliczności, tj. autorstwo, czy pierwszeństwo wprowadzenia na rynek. Dzięki zarejestrowanemu wzorowi, Twój rzecznik patentowy lub prawnik ma znacznie mniej pracy i mniej Ci policzy za usługę.
W mojej dotychczasowej praktyce wielokrotnie zajmowałam się ochroną praw producentów mebli. Posiadanie zarejestrowanych wzorów przemysłowych było nieocenionym atutem. Przykładowo, dzięki zarejestrowanym wzorom moich klientów byłam w stanie szybko zablokować ofertę sprzedaży podróbek wzoru na platformie Allegro, skutecznie zablokowałam sprzedaż podrobionego podnóżka na stronie www konkurencji oraz doprowadziłam do wycofania z oferty francuskiego sklepu podrobionej kanapy. Wszystko to dzięki zarejestrowanym wzorom przemysłowym! Bez nich to mogłoby się w ogóle nie udać.
A zatem, bez względu na to, czy jesteś dużym, czy małym producentem mebli, jeśli Twoje kreatywne pomysły wyprzedzają konkurencję, postaw na wzory przemysłowe! Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z firmami z branży meblowej, będę mogła zabezpieczyć Twoje interesy w sposób pełny i kompleksowy, abyś Ty mógł bezpiecznie się rozwijać i spać spokojnie.
Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało!