Znaki towarowe
Potrzebujesz pomocy w ochronie swojego znaku? Świetnie trafiłeś. Od niespełna 15 lat pomagam moim klientom w ochronie ich znaków towarowych na całym świecie. Zobacz jak mogę pomóc także Tobie!
Na początek
Dopiero zakładasz biznes i nie wiesz czy w ogóle masz co chronić? Umów się na konsultację prawną. Opowiesz mi o swoim pomyśle, a ja podpowiem Ci co i jak powinieneś chronić aby w pełni bezpiecznie działać na rynku. Ustalimy, jakie znaki i w jaki sposób powinieneś chronić. Może okaże się, że będziesz miał także możliwość uzyskania ochrony wyglądu swojego produktu, albo rozwiązania technicznego. W razie potrzeby przygotuję dla Ciebie plan ochrony Twoich praw własności intelektualnych bądź – w razie potrzeby – opinię prawną.
Na etapie przygotowań
Zleciłeś agencji stworzenie swojej marki? A może ktoś ma zaprojektować dla Ciebie graficzną wizualizację marki? Zawsze warto zadbać o podpisanie umowy z agencją oraz z projektantem. Przygotuję Ci umowę przenoszącą prawa do marki oraz logo, dostosowaną do Twoich potrzeb, abyś mógł z nich w pełni korzystać tak jak tego potrzebujesz.
Przed zgłoszeniem znaku
Masz już swój znak i jesteś gotowy do działania? Super, ale warto jeszcze sprawdzić czy Twoja marka jest wolna. Być może ktoś już ją zarejestrował lub zgłosił przed Tobą. Wówczas taki wcześniejszy cudzy znak może skutecznie zablokować rejestrację Twojego znaku, a w najlepszym wypadku – przyprawić Cię o spory ból głowy. Tak więc zanim dokonasz zgłoszenia, zleć mi przeprowadzenie badania czystości rejestrowej Twojego znaku towarowego. W badaniu wskażę Ci ewentualne ryzyka związane ze zgłoszeniem Twojego znaku, abyś mógł ew. dokonać niezbędnych poprawek w znaku. Badania te robiłam już setki razy, więc gwarantuję ich najwyższą jakość!
Gdy masz już swój znak i chcesz go zgłosić do Urzędu…
… zgłoś się do mnie!
Przygotuję i złożę w Twoim imieniu zgłoszenie znaku do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP), Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Międzynarodowego Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) albo zlecę zgłoszenie Twojego znaku kancelarii zagranicznej w każdym innym państwie świata.
Przygotuję Ci wykaz towarów i usług dopasowany do potrzeb Twojego biznesu. Wykaz dopasuję do wymogów Urzędów patentowych, abyś mógł skorzystać z szybszej ścieżki rejestracji znaku (tryb FAST TRACK działa w UPRP oraz EUIPO), dzięki temu będziesz miał szansę na rejestrację swojego znaku polskiego lub unijnego już w ciągu niecałych 4 miesięcy!
Zajmę się wszelkimi formalnościami związanymi z Twoim zgłoszeniem i będę pilnować ważnych terminów. W razie jakichkolwiek problemów z Twoim zgłoszeniem, pomogę Ci przez nie przejść.
Dofinansowanie do kosztów zgłoszenia znaku
Obecnie w ramach programu „Fundusz MŚP” możliwe jest uzyskanie dofinansowania do kosztów zgłoszeń znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz patentów. Środki są przyznawane podmiotom należącym do kategorii MŚP (czyli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) z siedzibą w Unii Europejskiej.
Jeśli chcesz otrzymać taką dotację, zgłoś się do mnie. Po zebraniu od Ciebie właściwych dokumentów, przygotuję i złożę w Twoim imieniu wniosek o dotację oraz przeprowadzę Cię przez całą procedurę do otrzymania środków.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o dotacji, zajrzyj tutaj.
Urząd wydał wstępną odmowę rejestracji Twojego znaku?
Być może zgłosiłeś już sam wniosek o rejestrację znaku towarowego, ale pojawił się problem ze strony Urzędu – otrzymałeś wstępną odmowę rejestracji swojego znaku. Zdarza się to czasem, gdy urzędy zarzucają znakom, iż nie nadają się one do rejestracji. Powodów może być wiele. Wówczas wydają wstępną odmowę. Taką odmowę wydaje Urząd Patentowy RP, Urząd Unijny oraz niemal każdy urząd patentowy na świecie.
Jeśli otrzymałeś taką wstępną odmowę – zgłoś się do mnie! Temat ten przerabiałam już wiele razy w wielu różnych urzędach (także tych spoza Unii Europejskiej). Przyjrzę się Twojemu znakowi i podpowiem Ci, czy Urząd rzeczywiście ma rację. Jeśli będziesz chciał walczyć o swój znak, przygotuję i złożę w Twoim imieniu merytoryczną odpowiedź na zarzuty Urzędu.
Wpłynął sprzeciw do zgłoszenia Twojego znaku?
Wpłynął sprzeciw do Twojego znaku? Nie martw się! W tym też mogę Ci pomóc. Przeanalizuję sprzeciw, który dostałeś oraz podpowiem Ci jakie masz szanse na wygranie sporu. W razie marnych szans, poprowadzę dla Ciebie rozmowy ugodowe z przeciwnikiem aby zabezpieczyć Twoje interesy, nawet wtedy jak sprawa będzie beznadziejna. Jeśli zaś będziemy mieli argumenty na odparcie sprzeciwu, napiszę i złożę w Twoim imieniu odpowiedź na sprzeciw. Zajmę się także wszelkimi formalnościami związanymi ze sprzeciwem.
A może to Ty będziesz chciał przygotować i złożyć sprzeciw wobec znaku podobnego do Twojego znaku? Nie ma problemu! Zajmuję się zarówno sprzeciwami w Urzędzie Patentowym RP jak i w Urzędzie Unijnym. Mam też doświadczenie w sprzeciwach składanych w innych krajach świata, w tym w Chinach.
Uzyskałeś ochronę swojego znaku. Co dalej?
Pamiętaj, że jeśli już jesteś właścicielem zarejestrowanego znaku, to powinieneś nad nim czuwać. Jeśli nie będziesz czujny, ktoś inny może zgłosić znak identyczny lub podobny do Twojego znaku. Może to zrobić przez przypadek jeśli przed zgłoszeniem nie zleci profesjonaliście przeprowadzenia badania czystości znaku albo celowo – aby zaczerpnąć nieco z rozpoznawalności Twojej marki. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla Twojego znaku bo może spowodować tzw. „rozwodnienie” Twojej marki i utratę wartości rynkowej Twojego znaku. Mówiąc prościej, klienci będą kupować od konkurencji, bo będą myśleli, że kupują od Ciebie albo towary konkurencji będą im się kojarzyły z Twoimi towarami.
Dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie monitoringu nowych zgłoszeń znaków towarowych. Monitoring ten powinien być co najmniej raz na 2 miesiące, abyś mógł na czas zareagować.
Warto także monitorować rynek. Jeśli konkurencja zacznie się pod Ciebie podszywać, powinieneś jak najszybciej zareagować i ją powtrzymać. W takich sytuacjach, najczęściej stosowane jest wezwanie do zaniechania naruszeń, które – jak wskazuje moja praktyka – w większości przypadku jest wystarczająco skuteczne. Jednak czasem trzeba też sięgnąć po mocniejsze środki takie jak wniosek o zabezpieczenie roszczeń, czy też pozew sądowy.
Wszczynanie tego typu działań sądowych jest zawsze obarczone pewnym ryzykiem, dlatego zawsze przed ich zainicjowaniem, dokładnie przeanalizują Twoją sprawę i zaproponuję Ci także inne działania. W razie potrzeby przygotuję Ci opinię prawną, dotyczącą danego sporu, którą będziesz mógł przedstawić zwierzchnikowi, bądź na zarządzie.